20 најдобри брендови на виски во светот | Trendseteri
Menu

20 најдобри брендови на виски во светот

За сите оние кои се вистински љубители на вискито

 

Има многу видови на алхохолни пијалоци, но за вискито можеме да кажеме дека е еден од најпознатите и најдобрите во светот. Вискито означува категорија жестоки алхохолни пијалаци, кои се дестилирани од житарици и чувани во дабови буриња. Во зависност од употребата на житариците, варира и видот на вискито. Во најмногу користени спаѓаат ‘рж, јачмен, пченица, пченка и овес.

Најпознати производители на виски се Шкотска, Англија и Америка. Кај нив со векови се произведува овој пијалок, што претставува и еден вид традиција, особено за англичаните.

За сите оние кои се вистински љубители на вискито, ние издвоивме листа на 20 најдобри брендови на виски во светот.

 

Macallan

The Balvenie

Highland Park Odin

Aberlour A’Bunadh

Dalmore

Bunnahabhain

Talisker

Oban

Bruichladdich Black Art

Bowmore

Lagavulin

Glemorangie Signet

Ledaig 1996

Glenfarclas

Old Pulteney

Glenlivet

Ardbeg Corryvreckan

Glenfiddich

Craigellachie

GlenDronach