Правила за добар стил: После 40 години заборавете на ова! | Trendseteri
Menu

Правила за добар стил: После 40 години заборавете на ова!

Овие парчиња облека не се повеќе за вас

 

Иако веруваме дека не постојат правила кои треба строго да се следат колку и да имате години, модните експерти направија листа на парчиња облека што жените после 40 години не би требало да ги носат.

 

Прозирна облека

 

Како што велат дизајнерите, прозирната облека е наменета за младата популација. Жените во зрели години во вакви парчиња изгледаат помалку вулгарно.

 

Кратка маица

 

Ниту една жена во тие години не би требала да си дозволи вакво парче облека, колку добро и да изгледа. Кратките маици кои го откриваат стомакот се наменети за младите девојки. Струкирана маица и далеку подобар избор во овој случај.

 

Искинати фармерки

 

На жените над 40 години подобро им стојат женствени модели на фармерки, како панталони со длабок крој или класични панталони со рамни или широки ногавици кои одлично стојав со високи потпетици.

 

Премногу накит

 

Како што многу стилисти кажуваат, не смее да се претерува со накит после 40 години. Тогаш треба умерено, бидејќи премногу накит само ќе ве направи постари.

Дали нешто би додале или одзеле од оваа листа? Дали модата знае за години или дозволено е се што ни се допаѓа?