Еве колку просечно се дебелеат луѓето околу празниците | Trendseteri
Menu

Еве колку просечно се дебелеат луѓето околу празниците

Најкритичен период од годината кога е во прашање вашата тежина

 
Забава од работа, забава со пријателите, ручек, вечера, коктел забава со најблиските… Со еден збор прекумерно уживање во храна и пијалоци за време на пред новогодишните празници! 
 
Пресметката која ни ја откриваат во компанијата „Safefood“ каде што предвидувањата се дека секој од нас во деновите околу празниците ќе „заработи“ дополнителни 0,6 проценти од телесната тежина. 
 
Најкритични се Божиќ и Нова Година, за кои велат дека внесуваме по скоро 6000 калории, што е три пати повеќе од препорачливото.
 
Според тоа, сакате ли да го избегнете покачувањето килограми и мака да мачите во текот на целата следна година?
 
Пазете што и колку јадете овие денови и бавете се со некоја физичка активност за да ги потрошите внесените калории