Патика со традиција | Trendseteri
Menu

Патика со традиција

11 најпопуларни патики на сите времиња

 

 • Chuck Taylor All-Stars – Произведени во 1932 година
 • Adidas San Smiths – Патики познатиот тенисер Сан Смит, шампион во 1971 година
 • Onitsuka Tiger Mexico – од 1966 година
 • Nike Cortez – Дизајнирани од олимпискиот тренер Бил Боверман во 1972 година
 • Puma Clyde – 1973 година
 • Gucci – Првите луксузни патики на Гучи, произведени од 1982 година
 • Nike Air Jordan – Добро познатите џорданки, за прв пат промовирани во 1984 година кога Најк склучува договор со Чикаго Булс и најпознатиот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан
 • Adidas Superstar – 1986 година
 • Adidas Trimm Trab – Кошаркарски патики на адидас од 1980 година
 • Nike Air Max – Произведени во 1987 година, патиките со воздушни перничиња кои направија револуција во спортската индустрија
 • Reebok Pump – 1989 година, како конкуренција на Nike Air Max