Ова се парфемите кои ќе го заведат секој маж | Trendseteri
Menu

Ова се парфемите кои ќе го заведат секој маж

Првото нешто што потенцијалниот партнер ќе го примети кај вас

 

Парфемите имаат можност да заведуваат или одбиваат. Мораме да признаеме дека мирисите играат огромна улога во одбирање на партнер. Верувале или не тоа е првото нешто што потенцијалниот партнер ќе го примети кај вас, како мирисате. Можеби не сте свесни дека пресилниот парфем и облакот кој го оставате позади вас може да остави лош впечаток, толку силен што човекот што ви се допаѓа да не ви се јави потоа. На мажите не им се допаѓаат силни и тешки парфеми. На повеќето им се допаѓаат лесни женствени парфеми со малку состојки и базни ноти.

Од друга страна пак има мажи што сакаат да почувствуваат на жената слатки цветни и овошни ноти.

Според истражување направено на универзитетот во Чикаго, парфемите кои содржат ванила, лаванда или цимет може да направат жената автоматски да привлече некој маж.

Сето ова важи само доколку и на вас жените ви се допаѓа и ви одговара на вашиот стил некој од доленаведените парфеми. Затоа што многу е важно да носите парфем со кој вие самите се чувствувате сензуално. Само тогаш те попривлечни, поубави и позаводливи.

Неврологот Алан Хирс од споменатиот универзитет кажува дека има состојки кои мажите ги потикнуваат да мечтаат.

Парфеми кои припаѓаат на оваа категорија и ги содржат состојките се:

Prada – Candy

 

Lancome – La nuit Tresor

 

Escada – Born in Paradise

 

Carolina Herrera – Good Girl

 

Nina Ricci – Nina

 

Balenciaga – Rosabotanica

 

На мажите посебно атрактивни им се парфеми кои емитуваат чувство на чисто и свежо, затоа што тоа го поттикнува нивниот мозок да мисли на жена која се тушира, но и жена која нема многу облека на себе.

Парфеми од оваа категорија се:

DKNY – Be delicious

 

Prada – Infusion d’Iris

 

Bvlgari – Omnia Amethyste

 

Hermes – Jour d’Hermes

 

Исто така им се допаѓаат парфеми кои содржат цитрусни ноти и бело цвеќе. Во ова група спаѓаат оние кои содржат нероли, грејпфрут и јасмин.

Парфеми од оваа категорија се:

Dolce & Gabbana – Dolce

 

Bvlgari – Jasmin Noir

 

Cacharel – Amor Amor

 

Tom Ford – Soleil Blanc

 

Burberry – The beat