Oscars 2019 | Trendseteri
Menu

Oscars 2019

Најдоброто од овогодишното доделување на најпрестижните филмски награди


91-то издание на доделувњето на филмските награди „Oscars“.

Иако се номинациите и наградите причината за оваа манифестација, не помалку битни се актерите и нивното спектакуларно појавување на црвениот тепих.

Големиот добитник на овогодишното доделување на оскарите од Филмската Академија е филмот „Bohemian Rhapsody“ со најмногу доделени оскари.

Најзначителните 3 категории и нивните добитнице се:

  • Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” – Најдобар актер
  • Olivia Colman – “The Favourite” – Најдобра актерка
  • “Green Book” – Најдобар филм

Изненади тоа што не е најдобриот режисер, режисерот на најдобриот филм.

 

Погледнете ги сите номинации и добитниците – ТУКА