Ова се најскапите часовници во светот | Trendseteri
Menu

Ова се најскапите часовници во светот

Ова се најскапите часовници во светот

 

 

Престижот да се носи уникатен и многу скап часовник е луксуз достапен само за најбогатите. Некои од овие часовници достигнуваат цени и до повеќе милиони долари. Високата цена е поради благородните материјали што се користат или поради тоа што содржат скапоцени камења. Најскапиот од нив е изработен од дијаманти, а е продаден за 55 милиони долари.

Во продолжение ви прикажуваме како изгледаат некои од најскапите примероци…

  1. Graff Diamonds Hallucination, 55 милиони долари. Ремек дело од 110 карати на обоени дијаманти направени врз основа од платина.
  2. Graff Diamonds The Fascination, 40 милиони долари. Овој луксузен часовник се состои од  152,96 карати на бели дијаманти, централниот дел е во облик на круша и содржи 38,13 карати.
  3. Breguet Marie-Antoinette Grande Complication, џебен часовник, 30милиони долари. Овој часовник е изработен од страна на наводниот љубовник на француската кралица Марија Антоанета, во 1782 година.
  4. Chopard 201-каратен часовник, 25 милиони долари. Се состои  од 15-каратен розов дијамант, 12 каратен син дијамант, 11 каратен бел дијамант, како и уште 163 карати жолти и бели дијаманти.
  5. Patek Philippe Henry Graves Supercomplication, 24 милиони долари. Овој часовник вклучува фунции како вечен календар, изгрејсонце и зајдисонце, небесна шема врз основа на небото во Њујорк.
  6. Jacob & Co. Billionaire Watch, 18 милиони долари. Содржи 260 карати на emerald-cut дијаманти и стилска основа во форма на скелет. 
  7. Patek Philippe Ref. 1518 од неарѓосувачки челик, 11 милиони долари. Направени се само 4 парчиња од овој луксузен часовник и за разлика од повеќето Патек Филип часовници кои се изработени од жолто или розево злато, овој часовник е направен од неарѓосувачки челик. 
  8. Hublot Big Bang, 5 милиони долари. Содржи  1.280 дијаманти.
  9. Louis Moinet Meteoris, 4.6 милиони долари. Овој часовник е направен од астероид, метеорид и антички метеорити кои не се достапни на земјава. Познат е под името вселенски часовник.
  10. Breguet Antique Number 2667, 4.5 милиони долари.