Најплатени актери и актерки за оваа година | Trendseteri
Menu

Најплатени актери и актерки за оваа година

Најплатениот заработи 24 милиони евра за еден филм


Рајан Рејнолдс, кој на повеќето ни е познат како Дедпул и кој го позајмуваше гласот на Пикачу во следниот филм за Покемон, е најдобро платениот актер од Нетфликс. Веднаш зад него се нашол Двејн Џонсон.

Роберт Дауни Џуниор, ѕвездата од филмот „Ајронмен“ се наоѓа трет на листата, а веднаш после него е Том Круз. На листата се наоѓаат и Емили Блант, како и прекрасната Гал Гадот. Целата листа можете да ја погледнете во продолжение.

 1. Рајан Рејнолдс за „Шест под земја“ (Six Underground) – 24 милиони евра
 2. Двејн Џонсон за „Брзи и бесни“ (Fast and Furious) – 18 милиони евра
 3. Роберт Дауни Џуниор за „Патувањето на доктор Дулитл“ (The Voyage of Doctor Doolittle) – 18 милиони евра
 4. Вил Смит за „Лоши момци засекогаш“ (Bad Boys for Life) – 15 милиони евра
 5. Џејсон Стејтам за „Брзи и бесни: Хобс и Шо“ (Fast & Furious: Hobbs & Shaw) – 11,6 милиони евра
 6. Том Круз за „Топ Ган: Одметник“ (Top Gun: Maverick) – 10-12 милиони евра
 7. Емили Блант за „Тивко место 2“ (A Quiet Place 2) – 10-11 милиони евра
 8. Бред Пит за „Си беше еднаш во Холивуд“ (Once Upon a Time in Hollywood) – 8 милиони евра
 9. Леонардо Дикаприо за „Си беше еднаш во Холивуд“ (Once Upon a Time in Hollywood) – 8 милиони евра
 10. Гал Гадот за „Вондер вуман 1984“ (Wonder Woman 1984): 8 милиони евра
 11. Марго Роби за „Птици грабливки“ (Birds of Prey) – 7-8 милиони евра
 12. Идрис Елба за „Брзи и бесни: Хобс и Шо“ (Fast & Furious: Hobbs & Shaw) – 7 милиони евра
 13. Бен Афлек за „Тројна граница“ (Triple Frontier) – 7 милиони евра
 14. Кристен Стјуард за „Ангелите на Чарли“ (Charlie’s Angels) – 6 милиони евра
 15. Мартин Лоренс за „Лоши момци засекогаш“ (Bad Boys for Life) – 5 милиони евра
 16. Хоакин Феникс за „Џокер“ (Joker) – 4 милиони евра
 17. Џесика Честејн за „Тоа: Поглавје 2“ (It: Chapter 2) – 2 милиони евра