Најголемите музички хитови на Диџеј Авичи | Trendseteri
Menu

Најголемите музички хитови на Диџеј Авичи

Светот се збогува со светскиот Диџеј Авичи кој имаше само 28 години

 

Шветскиот продуцент и Диџеј Тим Берглинг попознат како Авичи е пронајден мртов во Оман на 28-годишна воздраст. Оваа вест вчера го шокираше целиот свет.

Тим Берглинг беше роден на 8 Септември 1989 година во Стокхолм, Шведска. Неговата кариера започнува уште на негова најрана воздраст, на 18 години кога тој во неговата соба почнува да прави ремикси и да создава свои траки.

Авичи беше познат како пионер на електронската денс музика и еден од најуспешните музичари кој соработуваше со најголемите ѕвезди како Мадона, Дејвид Гета, Лени Кравиц…

Низ неговата кариера има освоено две МТВ музички награди, една Билборд награда и две номинации за Греми наградите. Неколку дена пред неговата смрт, тој е номиниран за уште една Билборд награда за неговиот нов албум.

Во чест на неговиот лик и дело, ќе се потсетиме на неговите најголеми музички хитови кои уште многу долго ќе се пеат…

 

“Levels”, 2011

 

“Wake me up”, 2013

 

“Hey Brother”, 2013

 

“You make me”, 2013

 

“Addicted to You”, 2013

 

“The Nights”, 2014

 

“The Days”, 2014

 

“Without you”, 2017

 

“Lonely Together”, 2017