„Luka Modric“ - The Best | Trendseteri
Menu

„Luka Modric“ – The Best

„Luka Modric“ избран за најдобар фудбалер на свет

 

По 10 години „Ronaldo“ и „Messi“, конечно ја доби титулата за најдобар фудбалер на свет 2018, хрватскиот репрезентативец „Luka Modric“. Најпосакана спортска титула му се додели на „FIFA“ галата, која се одржа синоќа во Лондон.

„Modric“ се избори помеѓу португалецот „Ronaldo“ кој не беше присутен на свечената гала и еѓипчанецот „Mohamed Salah“.

33 годишниот фудбалер на Реал по успешната титула како светски вице-шампион со Хрватска, најдобар фудбалер на светското првентсво и наградата како најдобар фудбалер во Европа која му беше доделена пред три недели, се впишува во историјата на најуспешните фудбалери на сите времиња.

На самата гала изјави „Modric“ дека се гордее на најуспешната сезона за него.