Кравјо или билно млеко? Нутриционистите ја решија дилемата! | Trendseteri
Menu

Кравјо или билно млеко? Нутриционистите ја решија дилемата!

Кое млеко е најздраво?

 

Одговорот на прашањето кое млеко е најздраво може да ве изненади. Доколку мислите дека бадемовото и соиното млеко се многу поздрави од кравјото, се лажете.

Кравјото млеко всушност има најмногу бенефити. Во него се крие голема количина на протеин кои се храна за мускулите, а исто така содржи и калциум кој е важен за коските. Витамините B12 и А кои се исто така во големи количини во млекото ни го чуваат видот и срцето.

Доколку не можете да го пиете кравјото, следно на листата е соиното млеко. Содржи приближно иста количина протеини како кравјото.

Овие два вида на млеко се најдобра опција, додека останатите се малку похранливи од филтрирана вода.

Потоа доаѓаат бадемово, оризово и овесно млеко. Предноста на овесното млеко е тоа што содржи бета-глукан, еден вид влакна за намалување на холестеролот.

Млекото од житарици е сепак полоша опција од кравјото бидејќи содржи повеќе јаглени хидрати и има висок гликемиски индекс, што значи дека има поголем ефект врз нивото на шеќер во крвта. Кокосовото млеко содржи заситени масти кои не се добри за срцето, а содржи и малку протеини и шеќери.

Калории во 100мл млеко:

 

Полномасно кравјо млеко – 67 калории

Млеко од ориз – 61 калорија

Соино млеко – 61 калории

Овесно млеко – 46 калории

Нискомаслено соино млеко – 37 калории

Нискомаслено кравјо млеко – 34 калории

Бадемово млеко – 29 калории

Кокосово млеко – 23 калории

Незасладено бадемово млеко – 16 калории

 

Приближно хранливи како бадемовото млеко се млекото од орев, лешник, ф’стак, индиски орев или кикиритки.