Karl Lagerfeld | Trendseteri
Menu

Karl Lagerfeld

Почина една од најпознатите модни икони


На старост од 85 години почина модната легенда Karl Lagerfeld!

Во понеделникот бил Лагерфелд хоспитализиран во америчката клиника во Париз, каде му се влошила здравствената ситуација и починал.

На 22. јануари имаше негова изјава во едно интервју каде што изјави дека се чувствува веќе изморен.

Кралот на модата и долгогодишен Креатив-Директор на Шанел ја започнал неговата кариера во 1955 година каде што понудил најдобра креација за мантил за тогашна модна куќа во Германија помеѓу 200.000 конкуренти.

Лагерфелд беше створец на многу манекенки како н.п. Клаудија Шифер.

Роден на 10. септември 1933 година во Хамбург-Германија. 

Познат по кожната ракавица и врзаната бела коса во опавче беше одговорен за експанзијата на модната куќа Шанел од 80ите години до денешен ден.