„Jane Fonda“ со 80 години дели модни лекции | Trendseteri
Menu

„Jane Fonda“ со 80 години дели модни лекции

Стајлингот и е прекул за годините

 

Глумица, активист, фитнесгуру, филандроп и авторка. „Jane Fonda“ е неверојатно витална и во 81та година од животот, физички е многу помлада, а нејзината енергија е заразна.

„Jane Fonda“ минатата година наполни 80 години, а во филмовите ја гледаме од 1960 година. Во четвртокот вечерта беше на премиерата на документарец во Лос Ангелес „Jane Fonda во пет чинови“.

Холивудската ветеранка изгледаше фантастично за своите години додека позираше на црвениот тепих.

Носеше црн пуловер со широк ремен со сребрена тока и светкави тесни ѕвонарки. Нежно нашминката меѓутоа со многу накит – големи обетки и огрлица која на сèвкупниот изглед подарува силна луксузна нота. Во раката стискаше злтна плик-чанта а на неа имаше златен часовник.

„Jane Fonda“ 3 пати е мажена и разведена: „Roger Vadim“, „Toma Hayden“ и „Ted Turner“.

Првиот нејзин Оскар го добива 1971 година за филмот „Claude“ во кој глумеше проститутка, а вториот 1978 година за филмот „Coming home“.