Ferrari - "The Shumacher" | Trendseteri
Menu

Ferrari – “The Shumacher”

 Ferrari Schumacher

 

Ferrari излегува со најновиот модел “The Shumacher”

 

Ферари во 2017 година излегува со пет специјализирани модели и секој од тие модели ќе биде произведен во 70 примероци, во знак на 70-годишнината од нивното постоење. Еден од тие модели ќе биде 488 GTB, кој што ќе биде именуван по Михаил Шумахер и ќе се вика “The Schumacher”.

Михаел Шумахер е еден од најдобрите возачи на формула 1 на сите времиња, ако не и најдобриот. Тој 11 пати беше светски шампион и држи многу светски рекорди кои до ден денес не се срушени. Некои од тие рекорди се:
  • Најмногу освоени шампионати
  • Најмногу тркачки победи
  • Најбрзи кругови
  • Најмногу освоени поени
  • Најмногу пол позиции
  • Најмногу победи во една сезона – во 2004 година имаше 13 победи Со екипата на Ferrari тој беше пет пати светски шампион едно по друго – односно од 2000 година до 2004 година. А во 2002 година постави нов историски рекорд- на секоја трка заврши меѓу првите три места и притоа постави и нов светски рекорд во највеќе последователни завршувања на подиум.