Fatburner – храна за согорување на маснотии | Trendseteri
Menu

Fatburner – храна за согорување на маснотии

 

Најдобрите 10 т.н. Fatburner

 
Кој што сака да си го стопи салото, мора да внимава на исхраната.
 

Ви ги претставуваме најдобрите 10 прехрамбени производи кои ќе ви помогнат во топење на маснотиите.

  • Авокадо е овошје кое се број во најдобрите за горење на маснотии. Нутрицитивната вредност е само 6 гр. на 100 гр, но содржи 4 пати повеќе калории од јаболкото. За иделна исхрана јадете најмногу по 4 половинки неделно.
  • Логично дека е водата дека водата помага, бидејќи нема калории. Но водата може повеќе од само жедта да ја згаси. Експерименти докажале, дека наместо препорачаната дневна количина од 2 литра вода да се зголеми за пола литар, телото успева да согори додатни 50 калории дневно. На годишно ниво се тоа околу 18.250 калории, што во тежина изнесува 2, 5 килограми маснотии. Така да…нека ви биде стално флаша вода при рака. Поедноставно не се слабее.
  • Бадемот делува слично како и авокадото. Така да и бадемот не мора да се јаде во огромни количини. Но фактот што го намалува бадемот ризикот за серцев удар и енергетската вредност од 15 гр на 100 гр докажува, дека треба да биде дел од исхранта при држење диета.
  • Во 100 гр. леблебии има само 16 гр. енергетска вредност. Препорачани се 30 гр. дневно. Така да со леблебиите постигнувате половина од потребната дневна доза на енергетската врдност. Се вклопува одлично во недалната комбинација со бадемот и авокадото. Имајте ги барем 2 пати наделно на вашето мени.
  • Аспарагусот се состава од 95% вода. Така да нема многу простор за други состојки кои би можеле да дебелеат.  По оброкот аспарагус многу брзо се одводнува телото.  Највредното на аспарагусот е тоа што ги дава скоро сите витамини потребни за дневната доза. Во една порција аспарагус ги има витамините А, Ц и Е за дневна потреба. Исто така содржи половина од потребата на фолна киселина, кој придонесува за производство на црвените крвни зрнца.
  • Повеќе од 30 витамини го збогатува јаболкото. Витаминот А, Б1, Б2, Б6 и Ц витаминот ги има во огромни количини. Исто така содржи лушпата многу калиум, која што не треба де се лупи. Едно просечно големо јаболко има околу 80 калории. Многу битна состојка е пектинот во јаболкото. Го потикувна варењето и заситува за подолго време. Затоа што го има преку цела година, јаболкото многу добро може да ја замени желбата за едно колаче или торта.
  • Рибата има само мала количина на јаглени хидрати и е одличен оброк. Но треба да се внимава на маснотиите, кои што се многупати повисоки отколку тие во зеленчукот. Сепак треба рибата барем еднаш неделно да го имате на вашето мени.
  • Многумина се плашат кај јајцето поради неговиот холестерин. Но толку е мала количината што нема ни минимално да влијае врз крвната слика. Тоа го потврди едно истражување на университетот Суреј во Гилдфорд/Англија. Секое јајце содржи 7 гр. протеини  во комбинација со амино киселини, кои што може да ги претвори дури и до 100%  во мускули. Дневна доза на потребните протеини.
  • Траумата од детсвото, спанаќот не само што ве прави јаки како Попај, туку и слаби како неговта сопруга Олива. Во спанаќот има тилакоиди кои, според едно истражување на шведскиот универзитет во Лунд го потиснуваат гладот. Така придонесува за кинење на мсанотиите. Со само 14 калории на 100 гр. е спанаќот идеален и неопходен за вашата диета. Во спредба, 200 гр. гумени бомбони содржуваат иста количина на калории како 4,8 кг спанаќ. Така да може да го јадате во огромни количини.
  • Што полуто, тоа подобро за слабеење. Капсаицинот во чилито придонесува во горењето на несаканите наслаги од маст. Антиоксидансот е како мелница за мажето сало. Капсаицинот го намалува инсулинот во телото и помага на согорување на маснотиите. Го има во сите лути пиперчиња и, напротив нашите миселња дека лутото го отвара апетитот, докажано е спротивното. Лутото заситува!