Доделени „ЕМИ“ наградите за 2019 година | Trendseteri
Menu

Доделени „ЕМИ“ наградите за 2019 година

Погледнете ги добитниците на најпрестижните награди за ТВ сериите во 2019 година


На свеченото 71. доделување на „Еми” наградите синоќа во Лос Анџелес, за најдобра драма е прогласена ТВ серијата „Игра на престолите”.


Наградата во категоријата комедија пак, ја освои серијата „Fleabag” (Флибег).


Најдобар глумец во комедија е Бил Хедер („Бери“)


Најдобра глумица – Фиби Волер-Бриџ („Флибег“)


За најдобар глумец во жанрот драма, прогласен е Били Портер („Поза“)


За најдобра глумица – Џоди Комер (Килинг Ив)


Најдобра мини-серија е „Чернобил”