70ти Кански Фестивал | Trendseteri
Menu

70ти Кански Фестивал

Заврши 70иот Филмски Фестивал во Кан

 

Како секоја година во последната мајска недела така и оваја центарот на вниманието на светската естрада е во малото градче на Азурна Обала, Кан. Благодарение на трката на Ф1 во Монако и Филмскиот Фестивал во Кан, скоро целиот светски џет сет е собран во радиус од  само 30 километри.

2017та година Канскиот Фестивал ќе се памети по годината на голата нога. Скоро сите актерки и посетителки кои го минаа црвениот тепих покажаа многу гола нога. За нас, дефеинитивно најубавата нога ја покажа младата манекенка Бела Хадид.

Копола, Ремзеј и Остлунд се големите победници на овогодишниот Кански Фестивал.

Сите победници на #Cannes2017:

  • Златната Палма (Palme d’or): The Square – Режија: Рубен Остлунд
  • Големата награда на жирито: BPM (Beats per Minute) – Режија: Робин Кампиљо
  • Награда од жирито (Prix du Jury): Loveless – Режија: Андреј Звјагинцев;
  • Најдобра режија: Софиа Копола (The Beguiled)
  • Најдобар актер: Јоаким Финикс (You Were Never Really Here)
  • Најдобра актерка: Диане Кругер (In the Fade) – Режија: Фатих Акин
  • Најдобро сценарио: Ефтимис Филипу и Јоргос Латимос (The Killing of a Sacred Deer) и Лајен Ремзеј (You Were Never Really Here)
  • Златна палма за најдобар краток филм: (A Gentle Night) – Режија: Кју Јанг
  • Златна камера (Caméra d’or) за најдобар деби-филм:  (Jeune femme) – Режија: Леонор Сераиљ
  • Посебна награда за 70тото издание на Канскиот Фестивал: Никол Кидмен

Погледнете мал исечок од атрактивните гостинки кои беа дел од фестивалот и го минаа црвениот тепих