Македонец е светски првак во УФЦ | Trendseteri
Menu

Македонец е светски првак во УФЦ

Александар „The Great“ Волкановски е светски првак во УФЦ

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија.

Волкановски утринава во Лас Вегас го победи на поени досегашниот шампионот Макс Холовеј, со што ја забележа својата 18-та последователна победа, а притоа на Холовеј му го нанесе првиот пораз во изминативе 6 години.

31-годишниот УФЦ борец е роден во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од македонското село Беранци. Пред многу години тој се преселил во Австралија.

Волкановски уште од почетокот на борбата тргна супериорно. Актуелниот шампион не успеа да го наметне својот ритам, па поразот за него беше неминовен.