Топ 10 најскапи велосипеди во Светот: Возете со стил | Trendseteri
Menu

Топ 10 најскапи велосипеди во Светот: Возете со стил

Топ 10 најскапи велосипеди во Светот: Возете со стил

 

 

Велосипедизмот  претставува добра пракса,  здрав живот, здрави животни навики, одличен начин да се остане во фит форма и чиста и здрава животна околина. Велосипедот е едно од најкористените средства, најздраво и најефтино во секојдневното движење и во доаѓање до локациите каде што треба. Дали секогаш е најефтино? Дефинитивно не, бидејќи сепак постојат и велосипеди кои нивната цена е еднаква на цената на луксузен автомобил. Во продолжение ги издвоивме за вас Топ 10 најскапи и најнови модели на велосипеди во светот.

#10 Phanuel Krencker’s ‘Bicyclettes de Luxe’: $34,425

Дизајниран и изграден од легендарниот производител на велосипеди Phanuel Krencker, специјално создаден за 7-мото издание на North American Handmade Bicycle Show (NAHBS). Овој велосипед е направен од сопствени делови кои се претежно направени од хром и јаглеродни влакна.

#9 Litespeed Blade: $40,788

Овој велосипед располага со рамка која се состои од јаглеродни влакна и титански легури. целокупниот негов дизајн создава платформа која му овозможува на возачот брзо и одлично возење. Она што го прави Litespeed Blade да издвојува од останатите е неговата историја. Еден од неговите познати корисници е легендата на велосипедизмот Ленс Армстронг, на неговото натпреварување на Тур де Франс.

#8 eRockit’s Electric Assist Bicycle: $44,000

Пронајдокот на германскиот иноватор Стефан Гулас е спој помеѓу велосипед и мотоцикл. Овој мотор-велосипед може да развие брзина од дури 120 км/час. Мини моторот на велосипедот се напојува со литиум, јонски нано-фосфат батерии. Време на полнење може да потрае и до три часа.

#7 Montante Luxury Gold Collection: $46,000

Ова е само обичен велосипед, се додека не го дознаете фактот дека е цел покриен со злато и украсен со 1.000 Сваровски камења. Седиштето има кадифена кожа за перница, кои  даваат максимална удобност при возење.

#6 Chrome Hearts X Cervelo Mountain Bike: $60,000

Ова е тркачки планински велосипед, спој на брзина и луксуз. Изработен е од скапи сопствени делови melded со кадифена кожа, rhinestones и благородни метали, кои го прават планински велосипед да блеска во вашуте очи, Велосипед кој може да се претстави одлично во конкурентни трки како што се триатлони и крос-кантри трки.

#5 Trek Madone 7 – Diamond: $75,000

Велосипедот Trek Madone 7 Diamonds е редок примерок меѓу планинските велосипеди. Моделот со кој познатиот Ленс Амстронг ја освои својата 7-ма титула на Тур де Франс. Вистински спој на Најк и Трек брендовите. Во овој велосипед се вградени дури 307 дијаманти.

#4 Auramania Crystal Edition Gold Bike: $114,000

Велосипед за луксузни патеки. Рамката е направена од 24k каратно злато и е украсена со 600 пенливи Сваровски кристали во стативата. Седиштето е исто така уште една висока класа. Изработено од кожа, што му дава на велосипедистот многу удобно возење без оглед на теренот.

#3 Kaws – Trek Madone: $160,000

Овој велосипед пред скоро време е продаден на аукција за глобалната борба против ракот. Спој на брендот Трек со дизајнерот Брајан Донели, велосипед наменет за секојдневно возење. Достапен е во класична жолта, црна и бела боја.

#2 Trek Yoshimoto Nara: $200,000

Направен за екстремна конкуренција, овој велосипед може да се пофали со карбон-фибер рамка, што го прави доста лесен и брз. Велосипедот X Yoshimoto Narra е направен во чест на Ленс Армстронг, кој преживеал рак во доцните 2000-ти.

#1 Trek Butterfly Madone: $500,000

Ако сте во потрага по фенси велосипед, тогаш тоа е Trek Butterfly Madone. Овој велосипед е направен  како почит кон враќањето Ленс Армстронг на велосипедската патека по успешната борба против ракот.